Fot. Twitter.com/Br_Nowak

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak została zapytana w piątek rano w Radiu Zet, czy szczepienia nauczycieli przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe. Odpowiedziała, że absolutnie nie zgadza się z pomysłem, żeby kogokolwiek do czegokolwiek zmuszać. – To jest wolna decyzja każdego wolnego człowieka – oświadczyła i dodała, że „konsekwencje tego eksperymentu nie są do końca stwierdzone”.

Po tym, jak wypowiedź Nowak spotkała się z oburzeniem, także w kręgach rządowych, kurator zabrała głos w mediach społecznościowych.

„Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki. Zapewniam, że w Małopolsce uczniowie i nauczyciele są bezpieczni, bo realizowane są cele polityki państwa polskiego”, napisała po południu na Twitterze.

Zanim pojawił się ten wpis wypowiedź Barbary Nowak zdążył już krytycznie ocenić minister zdrowia Adam Niedzielski.

– O takich wybrykach słyszymy systematycznie od czasu do czasu, że znajduje się osoba „oświecona”, która uważa, że potrafi przeciwstawić się swoim nikłym autorytetem całemu światowi nauki. Niestety to są oczywiście kolejne wpadki, niefortunne wypowiedzi, bo rzeczywistość jest taka, że nie jest to żaden eksperyment. W tej chwili nie opieramy się tylko i wyłącznie na deklaracjach producentów, którzy przeprowadzili te wstępne badania. Opieramy się już na rzeczywistych obserwacjach. Widzimy, że szczepienie 60-ktornie (bardziej) – to dane z Polski – chroni przed zgonem w stosunku do osób niezaszczepionych – powiedział Niedzielski.

– Potępiam wszystkie takie oznaki braku rozumu – dodał i zaapelował o wstrzemięźliwość: – Jeżeli ktoś chce się popisać, zaistnieć medialnie, bo to zawsze przyciąga uwagę, to powinien sobie jednocześnie zdawać sprawę, że bierze na siebie ogromną odpowiedzialność, bo każda osoba, która ze względu na taką wypowiedź zwątpi, zrezygnuje ze szczepienia, to jest osoba, za życie i zdrowie której odpowiedzialność obciąża te tzw. autorytety, które do tego namawiają.

Zdaniem ministra zdrowia kurator powinna ponieść konsekwencje w związku ze swoją wypowiedzią. – Uważam, że takie osoby nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację – stwierdził Niedzielski.

Reakcję szefa resortu zdrowia na słowa małopolskiej kurator skomentował na Twitterze polityk Koalicji Obywatelskiej Sławomir Nitras.

„Trzeba z szacunkiem przyjąć odważne słowa min. Niedzielskiego w sprawie skandalicznej wypowiedzi pani kurator Nowak. Coraz bardziej widać frustrację ministra zdrowia, który nie może przekonać premiera i Kaczyńskiego do realnych działań w walce z pandemią”, napisał poseł Nitras.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę