Malwy kwitną bez umiaru. Wystarczyło zrobić prostą rzecz

malwa
fot. Pixabay

Malwa to roślina, która wciąż jest na topie. Umiejętnie pielęgnowana będzie kwitnąć przez cały sezon letni, wspaniale dekorując przydomowy teren. Zakwitnie jeszcze lepiej, gdy zadbasz o jedną ważną rzecz.

REKLAMA

Roślina zaczyna kwitnięcie dopiero w II roku od posadzenia. Na początku związuje liście o lekko chropowatej strukturze, a po roku wypuszcza łodygę. To z niej wyłaniają się okazałe kwiaty. Ich średnica wynosi nawet 10 centymetrów. Malwy nie trzeba solidnie i często podlewać, nie wymaga też przesadzania. Przez kilka lat może prosperować w tym samym miejscu.

W naszym kraju uprawia się zazwyczaj malwy o różowych, żółtych i czerwonych kwiatach. Nasiona można wysiać w maju. Lipiec jest ostatecznym terminem siewu. Okaz zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca, dekorując ogród aż do jesieni.

REKLAMA

Malwa z natury porasta tereny suche i skaliste, więc zbyt duża wilgotność nie jest jej potrzebna. Pamiętaj o tym, idąc z konewką pełną wody do rośliny. Jeśli szukasz stanowiska dla malwy, wybierz słoneczny i zabezpieczony przed wichurami obszar.

Silny wiatr może połamać łodygi. Gdy przytwierdzisz je do drewnianych tyczek, zmniejszysz to ryzyko. Podczas okazjonalnego podlewania malwy, staraj się nie lać wody po liściach. Dostarczaj sadzonce wody, gdy będzie miała sucho. Jeśli podłoże jest wilgotne, zaprzestań nawadniania. Nawozić sadzonkę warto minimum raz na rok. Malwa zawiąże kwiaty przez następne lata, o ile jej łodygi zostaną przycięte w konkretnym terminie. Ten przypada na początek jesieni.

Co ciekawe, młode listki i kwiaty malwy są jadalne. Można dekorować nimi potrawy mięsne albo dodawać do surówek.

REKLAMA

Udostępnij: