Małżonkowie polityków będą ogłaszać swoje majątki? Rząd ogłosił plan

Donald Tusk
Fot. Kancelaria Premiera Twitter

W najbliższy wtorek rząd ma przystać na warunków dwóch projektów poselskich dotyczących publikacji oświadczeń majątkowych m.in. małżonków osób sprawujących publiczne funkcje. Za ich przygotowanie ma odpowiadać minister Tomasz Siemoniak.

REKLAMA

Jak informuje portal Money.pl, informacje na ten temat wynikają wprost z porządku obrad zorganizowanych przy okazji wtorkowego posiedzenia. Za przygotowanie projektu stanowiska rządu jest odpowiedzialny minister Tomasz Siemoniak, członek Rady Ministrów i koordynator służb specjalnych..

Coraz bliżej ujawniania majątków małżonków

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli w Sejmie projekt w sprawie 21 listopada. 29 grudnia z kolei wpłynął drugi projekt, stworzony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości. Oba zostały skierowane do pierwszego czytania w sejmowych komisjach w połowie stycznia.

Zajmujące się oboma projektami komisje to komisja regulaminowa, komisja spraw poselskich i immunitetowych, a także komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. To one mają decydować o tym, czy zasady w nich zawarte faktycznie wejdą w życie.

REKLAMA

Jeśli tak się stanie, małżonkowie osób pełniących funkcje publiczne będą musiały być publikowane w oświadczeniach majątkowych. Zasada ta miałaby dotyczyć wielu osób na wysokich stanowiskach, w tym prezydenta, marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu, premiera i wicepremierów, a także ministrów.

Podziel się: