szczepionka

Władze Danii – jako obecnie jedyne na świecie – oficjalnie zrezygnowały w środę ze stosowania szczepionki koncernu AstraZeneca przeciw koronawirusowi. Jak poinformowano, podjęcie takiej decyzji było możliwe dzięki dobrej sytuacji epidemicznej w kraju oraz dostępności innych preparatów.

– Podjęta przez nas decyzja nie oznacza, że nie zgadzamy się z Europejską Agencją Leków. Uważamy, że szczepionka AstraZeneki ma więcej zalet niż wad. Jednak biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w Danii, najlepiej jest zaprzestać stosowania tej szczepionki – powiedziała na konferencji prasowej Tanja Erichsen z Duńskiej Agencji Leków. Z kolei dyrektor Duńskiej Rady ds. Zdrowia Soeren Brostroem oświadczył, że w Danii dostępne są inne szczepionki, a epidemia jest pod kontrolą.

W związku z całkowitym wycofaniem szczepionki firmy AstraZeneca duński program szczepień opóźni się o kilka tygodni, a 149 tysiącom osób, które w Danii już zostały zaszczepione pierwszą dawkę tego preparatu, zostanie zapewniona dawka innego preparatu. Dwie dawki produktu koncernu AstraZeneca otrzymało około 500 osób i są one uznawane za już zaszczepione.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę