Marihuana – szkodliwa czy nie? Spór w tym temacie trwa od dawna. Zwolennicy „trawki” twierdzą, że to używka jak każda inna, przeciwnicy ostrzegają, że ma ona negatywny wpływ na zdrowie psychiczne palacza. Gdzie więc leży prawda?

Naukowcy z University of Colorado Boulder i CU Change Lab przeprowadzili badanie na ponad tysiącu osób, po czym oświadczyli: – Marihuana szkodzi mózgowi w znacznie mniejszym stopniu, niż alkohol.

Rachel Thayer, kierująca projektem projektem w CU Boulder, wyjaśnia jednocześnie, że naukowcy wciąż nie mają zbyt dużej wiedzy na temat wpływu marihuany na mózg. Przyznaje: – Badania wciąż są bardzo ograniczone odnośnie oceniania, czy jointy mają dobroczynny, czy szkodliwy wpływ na mózg.

Do tej pory w badaniach sugerowano się natychmiastowymi po użyciu marihuany efektami halucynogennymi. Nasuwał się wniosek, że automatycznie musi to mieć fatalny wpływ na mózg. Współautor badań, Kent Hutchinson dzieli się  obserwacjami: – Kiedy jednak bliżej przyjrzeć się tym wszystkim badaniom, okazuje się, że wiele dotychczas wyciąganych wniosków może nie być trafnych.

Naukowcy przeprowadzili badanie rezonansem magnetycznym osób badanych, aby przyjrzeć się zmianom w ich mózgach, porównując zmiany wywoływane przez marihuanę i alkohol. Wnioski niektórych mogą zaskoczyć. Otóż według badaczy spustoszenie, jakie siał w mózgu alkohol, okazało się znacznie większe, niż to, jakie pozostawiło palenie skrętów.

Naukowcy podsumowali więc badanie: – Podczas gdy używanie marihuany może mieć pewne negatywne konsekwencje, zdecydowanie są one dalece mniejsze, niż negatywne skutki używania alkoholu.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna