Na makabryczne znalezisko natknięto się w Drohiczynie nad Bugiem. W tym podlaskim regionie natrafiono na kilkanaście martwych ptaków. Jak informuje Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, zwierzęta ktoś mógł otruć. Za taki czyn można trafić do więzienia nawet na 2 lata.

Martwe ptaki to bocian, orzeł bielik i 11 kruków. Co prawda otrucie nie zostało jeszcze formalnie potwierdzone, ale np. ułożenie ciał świadczy o tym, że zostały uśmiercone.

– Pewności jeszcze nie mamy, w związku z tym, że nie przeprowadziliśmy badań toksykologicznych. Natomiast ułożenie ciał tych ptaków i ogromna liczba gatunków, które żywią się padliną, wskazują na to, że są to ofiary zatrucia. To co tam się dzieje, to nie jest czynnik naturalny – poinformował Radio Białystok Adam Zbyryt, Project Coordinator z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Dodał też, że nie jest to odosobniony przypadek. Z podobnym zdarzeniem mieliśmy do czynienia w 2018 roku. Wówczas także natrafiono na kilkanaście martwych kruków. Dodatkowo wtedy uśmiercony został przypadkowo pies.

Organizacja poinformowała o tym stanie rzeczy Urząd Gminy i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Wiele mogą wyjaśnić badania toksykologiczne. Gdyby wyniki potwierdzały tezę o otruciu, to następnym krokiem będzie zgłoszenie sprawy na policję. Sprawca w tej sytuacji mógłby trafić za kratki nawet na 2 lata.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę