Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował w czwartek 16 listopada o wycofaniu z obrotu popularnych leków. Chodzi o Etopirynę Extra i Amol, które Polacy często mają w swoich apteczkach.

Okazało się, że Etopiryna Extra o numerze seryjnym 11116 i dacie ważności do końca listopada 2019 roku oraz Amol o pojemności 150 ml, numerze seryjnym 284523 i z datą ważności do października 2018 roku nie nadają się do przyjmowania w celach leczniczych. Leki z tych wadliwych serii należy wyrzucić lub zwrócić w aptece. Oba specyfiki, zarówno Etopiryna Extra, jak i Amol, zostały wycofane ze sprzedaży na wniosek ich producentów.

Amol to płyn powstały na bazie różnych olejków roślinnych. Jest stosowany w leczeniu przeziębienia, bólów głowy i dolegliwości trawiennych. Można go stosować zewnętrznie, wcierając w skórę, lub doustnie. Powodem decyzji GIF o wycofaniu serii Amolu z obrotu było wykrycie w wadliwej serii niewłaściwej ilości aldehydu cynamonowego.

Nieprawidłowości odkryto także w składzie Etopiryny Extra, która jest lekiem o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę