zakładanie butów
fot. screen Youtube / Your Average Gent

Kupiłeś trochę przyciasne buty? Wcale nie musisz spisywać ich na straty. Dowiedz się, jak domowymi sposobami rozciągnąć obuwie – to bardzo proste zadanie. Obejdzie się bez wizyty u szewca. Podczas testowania każdej z metod zachowaj jednak czujność – sprawdzaj powoli, aby nie uszkodzić przypadkiem wierzchniego okrycia stóp.

Rozciąganie obuwia gazetami

Niepotrzebne gazety zgnieć w kulki, a następnie zwilż spirytusem lub denaturatem. Potem solidnie wypchaj nimi obuwie. Papieru użyj tyle, aby skóra uległa rozciągnięciu. Buty z gazetami w środku odstaw na kilka godzin. Jeżeli tkanina wewnątrz jest jasna, to niekiedy kolor może się odbarwić. Jeśli się tego obawiasz, zrezygnuj z nasączania makulatury alkoholem. Zwyczajnie wypchaj ciasne obuwie samym papierem. Ten patent sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy buty chcesz rozciągnąć w palcach.

Rozciąganie obuwia przy pomocy młotka

Jeśli chcesz rozciągnąć nowe obuwie na szerokość, weź młotek i lekko postukaj nim w wewnętrzną stronę buta (na pięcie). Obuwie powinno trochę się rozszerzyć. Mając buty lakierowane, musisz uważać, ponieważ lakier może popękać. W takim przypadku zamortyzuj uderzenia ściereczką. Sukcesywnie zwiększaj także moc uderzeń, nie stukaj gwałtownie z marszu.

Trik z parującą wodą

Do garnka wlej sporą ilość wody i zagotuj ją. Jak tylko zacznie unosić się para – przytrzymaj nad nią but. Gdy obuwie w środku będzie rozgrzane i nieznacznie wilgotne musisz je jeszcze powiększyć poprzez rozchodzenie. Załóż adidasy czy pantofle i pochodź w nich trochę po domu.

Trik z zamrażalnikiem

Foliowy woreczek wypełnij chłodną wodą i dokładnie zawiąż. Taki „dodatek” włóż do buta i schowaj go do zamrażalnika na kilka godzin. Woda zamarznie i zwiększy swoją objętość, a przy tym powiększy buty. Jednak wody nie powinno być za dużo, bo buty mogą się poluzować aż za bardzo. W najgorszym wypadku mogą nawet popękać.

Trik z grubymi skarpetami

Grube skarpetki delikatnie zwilż w wodzie i załóż je na stopy. Potem włóż ciasne buty i spróbuj w nich pospacerować po mieszkaniu. Ten zabieg najlepiej powtarzaj kilka razy.

Jeśli mimo wypróbowania powyższych metod buty nadal są za ciasne, udaj się z nimi do szewca.

Czytaj też: Już nigdy nie pójdzie Ci oczko w rajstopach. Poznaj 1 trik


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!