taśma miernicza
fot. screen Youtube / TightWadDIY

Z pewnością zauważyłeś, że każda miarka ma lekko poruszającą się końcówkę. Czy wiesz, do czego służy? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Przekonasz się, że ten element miarki znacznie ułatwia pracę.

Tajemnicze metalowe zakończenie taśmy mierniczej zostało zaimplementowane nieprzypadkowo. Często jest używane przez fachowców, którzy znają się na swojej pracy. Ty także możesz ułatwić sobie życie – poznaj zastosowanie metalowej końcówki.

Dlaczego na taśmie mierniczej znajduje się ruchoma, metalowa końcówka?

Na pewno zauważyłeś na swojej miarce luźną, metalową końcówkę. Bez obaw, nie jest to mankament konstrukcyjny. Takie zakończenie w istocie jest ruchome, bo pomaga właściwie mierzyć wszystkie powierzchnie.

Pierwszy centymetr taśmy mierniczej jest zawsze krótszy o 0,06 cm i nie jest to wada! Zrobiono to tylko po to, aby uwzględniać metalowo-hakową końcówkę. Czy wiesz, jaką grubość ma ten ruchomy haczyk? Właśnie 0,06 cm. Dlatego zawsze, gdy coś mierzysz, uwzględnij tę metalową końcówkę. Szczególnie wtedy, gdy łapiesz koniec powierzchni i odmierzasz od niej dalej. Zręczne operowanie luźnym haczykiem przydaje się też w sytuacji, gdy wymierzasz jakiś kąt. Wtedy możesz ją poprzesuwać w taki sposób, by dokładnie przystawała do powierzchni i by zmierzyć coś bardzo precyzyjnie.

Ukryty magnes

Luźny, metalowy haczyk miarki ma jeszcze jedną cechę, o której mnóstwo ludzi nie ma pojęcia. W zakończeniach taśmy mierniczej niekiedy schowany jest drobny magnes. Dzięki niemu miarka przystawiona do dowolnej metalowej krawędzi lepiej na niej leży i nie spada. Tak więc niby prosty przedmiot, a został zaprojektowany znacznie konstruktywniej, niż początkowo mogłoby się wydawać.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!