Minister Błaszczak ma COVID-19. Setki zakażeń po wizytach szefa MON na uczelniach woskowych

REKLAMA

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych, że został zakażony koronawirusem.

„Po przebyciu kwarantanny miałem zrobiony test na obecność koronawirusa. Wynik niestety jest dodatni”, napisał Błaszczak na Twitterze. Jak dodał, czuje się dobrze. Zaapelował jednocześnie do Polaków o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. „Uważajmy na siebie i stosujmy się do zasad sanitarnych”, stwierdził szef MON.

REKLAMA

REKLAMA

Portal onet.pl, informując o zakażeniu się szefa resortu obrony wirusem SARS-CoV-2, ujawnił, że w wyniku uczestniczenia przez Błaszczaka w rozpoczęciu roku akademickiego na uczelniach wojskowych doszło w nich do setek zakażeń koronawirusem.

Według informacji portalu we wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych (AWL) zakażonych koronawirusem jest obecnie ponad 600 osób, w tym około pół tysiąca studentów i ponad 150 pracowników kadry dydaktycznej. W sumie na AWL studiuje prawie 1500 studentów wojskowych i 600 cywilnych.

Pierwsze przypadki COVID-19 zanotowano tam kilka dni po 30 września, czyli po uroczystości rozpoczęcia nowego roku akademickiego z udziałem szefa resortu obrony narodowej. Błaszczak wygłosił wówczas okolicznościowe przemówienie, nie mając na twarzy maseczki.  Onet twierdzi, że sytuacja jest tak zła, że chorzy są wywożeni z terenu uczelni i umieszczani w tymczasowych izolatoriach w dawnych koszarach w Bolesławcu.

Onet informuje też, że w wyniku wizyty Błaszczaka COVID-19 rozprzestrzenił się ponadto w warszawskiej Wojskowej Akademii Technicznej. „Tam również rok akademicki inaugurował przemawiający bez maseczki minister Błaszczak i tak jak we Wrocławiu pierwsze przypadki zakażeń wykryto kilka dni po oficjalnych uroczystościach”, pisze portal. Nie podaje w tym przypadku dokładnych danych, gdyż resort obrony zakazał informowania mediów o skali zakażeń koronawirusem w wojsku.