Aż 40 procent młodych Węgrów chce wyjechać w najbliższym czasie z kraju, wynika z najnowszego sondażu Instytutu Republikon.

Ankietowanym zadano pytanie: „Czy Pan/i lub któryś z członków rodziny planuje w najbliższym czasie podjęcie pracy za granicą?”. Najwięcej odpowiedzi twierdzących padło wśród najmłodszych, czyli w wieku 18–24 lata.

Ponad jedna trzecia z nich, dokładnie 34 procent, zadeklarowała, że zamierzają podjąć pracę za granicą sami lub chce wyemigrować ktoś z ich rodziny. Czynnikiem zachęcającym do emigracji są w większości przypadków większe zarobki na Zachodzie i wyższy standard życia. Niewielka grupa respondentów, bo jedynie 5 procent ankietowanych, jako powód ewentualnej emigracji podała węgierskie życie publiczne.

Sondaż Instytutu Republikon pokazał prawidłowość, że z wraz z wiekiem maleje chęć opuszczenia kraju w celach zarobkowych. Wśród ogółu społeczeństwa odsetek tych, którzy sami chcą wyjechać do pracy za granicę lub mają w rodzinie takie osoby, wyniósł 18 procent, czyli o wiele mniej niż wśród młodych, którzy nie przekroczyli 30 roku życia .

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Według danych portalu gospodarczego Portfolio z połowy zeszłego roku około 600 tysięcy Węgrów wyemigrowało do innych państw UE, w tym najwięcej, aż 250 tysięcy, do Wielkiej Brytanii.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę