REKLAMA

– Będę rekomendował, abyśmy podjęli taką decyzję, żeby od soboty cała Polska była „czerwoną strefą” – powiedział w środę w programie „Gość Wydarzeń” telewizji Polsat News premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował, że podjęcie tej decyzji będzie niezbędne ze względu na rekordowe nowe zakażenia koronawirusem w Polsce.

– Mamy taką liczbę „czerwonych” powiatów, około 317, że będę rekomendował, żeby od soboty cała Polska była strefą czerwoną – oświadczył szef rządu.  Jak podkreślił, obecnie 75-80 proc. z nich znajduje się w „czerwonej strefie”, więc podział kraju na strefy: „żółtą” i „czerwoną” robi się już bezprzedmiotowy.

REKLAMA

Morawiecki nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie o możliwe wprowadzenie ponownego lockdownu. Stwierdził jedynie, że „ma nadzieję, że do tego nie dojdzie”. Ze słów premiera wynikało ponadto, że rząd – mimo narastającej pandemii koronawirusa –nie zakłada przywrócenia handlu w niedziele, który został zakazany przez PiS wskutek postulatów Kościoła katolickiego oraz związkowców z „Solidarności”.

– Różne postulaty padają, ale nasze zobowiązania programowe są bardzo ważne. Niezależnie od tego, jakie one są, to analizujemy je. W sytuacji, kiedy nie ma jakiś bezwzględnych zaleceń tego typu przedstawianych przez grupę ekspertów, epidemiologów, to niekoniecznie skłaniamy się w takim kierunku – zaznaczył Morawiecki.

REKLAMA