Morawiecki informuje o podpisanym rozporządzeniu. „Na moje polecenie”

Fot. Facebook.com/pisorgpl

Minister finansów podpisał właśnie na moje polecenie rozporządzenie VAT 0 procent na żywność – taką informacją podzielił się w sobotę Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Minister finansów podpisał właśnie na moje polecenie rozporządzenie VAT 0% na żywność. To oszczędność na zakupach dla milionów polskich rodzin. Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka – pisał premier w serwisie X (kiedyś Twitter).

Premier Morawiecki: „Podpiszemy rozporządzenie o zerowym VAT na żywność”

W ramach jednej z tarcz antyinflacyjnych, mających na celu ochronę społeczeństwa przed skutkami wzrostu cen, które poprzedziły rosyjską agresję na Ukrainę, 1 lutego 2022 roku wprowadzono zerową stawkę VAT na artykuły spożywcze. Zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzona jako tymczasowe rozwiązanie i obowiązuje do końca 2023 roku.

REKLAMA

W dniu 20 listopada posłowie partii Prawo i Sprawiedliwość złożyli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, którego celem jest przedłużenie okresu obowiązywania zerowej stawki VAT na artykuły spożywcze. Zgodnie z zaproponowanymi zmianami, zerowa stawka VAT na żywność miałaby obowiązywać od 1 stycznia do końca czerwca 2024 roku.

 Zdecydowałem, że jutro lub pojutrze podpiszemy rozporządzenie o zerowym VAT na żywność – mówił premier Morawiecki podczas czwartkowej debaty w Sejmie.

W trakcie swojego wystąpienia, szef rządu zaatakował marszałka Sejmu, Szymona Hołownię, oskarżając go o blokowanie projektów rządowych. Premier zarzucił, że marszałek izby oraz większość sejmowa utrudniają realizację takowych planów.

REKLAMA

 Zgłosiliśmy około trzy tygodnie temu bardzo ważne projekty. Warto, aby Polacy wiedzieli, co się z nimi dzieje. Pierwszy to wakacje kredytowe, drugi – tarcza energetyczna, trzeci – 0 VAT na żywność – twierdził Morawiecki. – Słyszałem tutaj z tej izby, że gdybyśmy chcieli naprawdę to zrobić, to przyjęlibyśmy rozporządzenie. Zdecydowałem, że jutro lub pojutrze podpiszemy rozporządzenie o zerowym VAT na żywność – mówił premier.

Na deklarację szefa rządu od razu zareagował marszałek Szymon Hołownia.

Bardzo się cieszę, że jednak się da – stwierdził, odnosząc się do sprawy rozporządzenia ws. zerowego VAT-u na żywność.