Ambasada USA w Polsce udostępniła na Twitterze wpis dotyczący przeniesienia amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech do Polski. Na wpis zareagował prezydent USA Donald Trump, podając go dalej.

Inni amerykańscy politycy również wypowiadają się w takim właśnie tonie. – W przeciwieństwie do Niemiec, Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech – taki wpis można przeczytać na stronie ambasady USA w Polsce. Ambasador USA w Niemczech, Richard Grenell, również opowiada się za wycofaniem amerykańskich sił z Niemiec. – To naprawdę obraźliwe oczekiwać, że amerykański podatnik nadal będzie utrzymywał ponad 50 tys. Amerykanów (żołnierzy i cywilnej obsługi) w Niemczech, podczas gdy Niemcy wykorzystują pieniądze z nadwyżki handlowej na własne cele – mówił w rozmowie z agencją DPA.

Podczas szczytu w walijskim Newport w 2014 roku państwa członkowskie NATO ustaliły podwyższenie podwyżki na obronność do 2 procent PKB. Pułap ten ma być osiągnięty w ciągu 10 lat. Niemcy w tym roku wydadzą jednak 1,36 proc. PKB. Co więcej plany budżetowe na lata 2020-2023 przewidują obniżenie tego pułapu do 1,26 proc.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę