cytrusy
fot. Unsplash

Cytrusy liczą przeszło 50 różnych odmian, a najpopularniejsze z nich to cytryny, mandarynki, grejpfruty, pomelo i pomarańcze. Możemy je ze spokojem wpisać na listę najzdrowszych owoców świata. Są skarbnicą witamin oraz makro i mikroelementów. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę kupując cytrusy w sklepie.

Zalety cytrusów

Cytrusy mają działanie antyoksydacyjne, wspierają barierę ochronną organizmu i pomagają niszczyć bakterie. Mają dużo błonnika, który jest pomocny w usuwaniu z jelit złogów i toksyn. Owoce te działają przeciwnowotworowo i przeciwzapalnie.

Podczas wyboru cytrusów zwróć uwagę na kilka szczegółów

Wybierając cytrusy w sklepie, przyjrzyj się im dokładnie. Już sam wygląd może Ci wiele powiedzieć o stanie owoców. Najlepsze cytrusy powinny mieć twardą i jędrną skórkę. Nie wybieraj miękkich owoców, bo mogą być lekko nadgniłe i szybko się zepsuć. Skórka owoców nie może mieć przebarwień – kolor powinien być jednolity, np. żółty w przypadku cytryn. Egzemplarze nie powinny mieć też żadnego nalotu, bo może on wskazywać, że zaczął się już etap gnicia, a produkt jest wypełniony pleśnią. Jeśli chcesz korzystać z właściwości zdrowotnych cytrusów, sięgaj po większe i całkowicie rozwinięte sztuki, ponieważ właśnie takie mają zdecydowanie więcej dobroczynnych właściwości.

Przechowywanie cytrusów

Po zakupie owoce cytrusowe najlepiej przechowuj w chłodziarce. Dzięki temu dłużej będziesz cieszyć się ich świeżością oraz charakterystycznym orzeźwiającym smakiem.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!