ślimak
fot. Pixabay

Ślimaki, zwłaszcza te bez skorup, mogą niekiedy spustoszyć ogród. Chcąc pozbyć się intruzów, ogrodnicy stosują rozmaite sztuczki. Gdy naturalne odstraszacze zawodzą, wtedy ostatnią deską ratunku mogą być silne środki chemiczne. Jednym z bardziej przyzwoitych sposobów jest przygotowana samodzielnie pułapka na ślimaki.

Chmara ślimaków w ogródku może wyprowadzić niektórych z równowagi. Te mięczaki żerują głównie nad ranem i w nocy, a więc wtedy, gdy jest najbardziej wilgotno. Niszczą uprawy kapusty, sałaty, cukinii, truskawek, buraków czy papryki. Natomiast w liściach dużych roślin pozostawiają niesymetryczne dziury, a niewielkie roślinki z reguły pałaszują w całości. Jeżeli na czas nic z tym nie zrobisz, mogą kompletnie zrujnować uprawy owoców i warzyw.

Domowa pułapka na ślimaki

Istnieje wiele sposobów na wypędzenie ślimaków z ogródka. Część osób decyduje się na eksterminację, ale nie jest to zbyt humanitarne, bo najczęściej powoduje śmierć tych osobników. Niektórzy odstraszają szkodniki albo próbują eliminować je ręcznie. Ten patent jest jednak pracochłonny. Trzeba namierzyć intruzów, co nie jest łatwe szczególnie w dzień, gdyż skrywają się w wilgotnych i dość ciemnych obszarach. Każdego ślimaka trzeba również po kolei podnosić z gleby i umieszczać w pojemniku, w którym potem są przemieszczane gdzieś indziej. Zdecydowanie lepszym sposobem, który daje niemal takie same efekty, jest nastawienie pułapki na ślimaki. Szkodniki wejdą do niej, a potem bez problemu wyniesiesz je z ogródka.

Z czego zrobić pułapkę na ślimaki?

Aby zrobić najprostszą pułapkę na ślimaki, przygotuj:
-1 l wody,
-opróżnione, zakręcone kartony po mleku,
-30 ml mocnego alkoholu,
-25 g słodu (jęczmiennego lub innego).

Przygotowanie pułapki krok po kroku

Wszystkie składniki połącz i wlej miksturę do opakowań po nabiale. Potem rozmieść je w miejscach, gdzie przebywają ślimaki. Kartony koniecznie otwórz i połóż na boku, aby mięczaki zdołały do nich wkroczyć. Aromat słodu błyskawicznie je zwabi do kartonu. Ponadto, ta mikstura nie zabije ich, a Ty identycznie jak przy zbieraniu „żarłocznych gości” rękoma, także po użyciu tej pułapki z kartonu przeniesiesz je w inne miejsce. To prosta i humanitarna metoda na usunięcie intruzów z ogródka.

Czytaj też: Ta roślina działa jak odstraszacz. Muchy i komary nawet się nie zbliżą


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę