hortensje
fot. Pixabay

Wśród wielu odmian kwiatów ogrodowych, na szczególną uwagę zasługuje hortensja. Mnóstwo osób hoduje ją w swoim ogrodzie. Stanowi jego wspaniałą ozdobę. Aczkolwiek ta roślina latem jest wrażliwa na upały. Sprawdź, jak pielęgnować hortensję w czasie wysokich temperatur.

Jak upały wpływają na hortensje?

Gdy na zewnątrz upał – ludzie i zwierzęta nie mają łatwo. Także niektóre rośliny są bardzo podatne na gorąco. Z tego względu trzeba o nie w tym okresie właściwie dbać, aby nie zgubiły kwiatów i liści. Po czym poznać, że z rośliną dzieje się coś złego? Po pierwsze, zaczyna więdnąć. Wówczas trzeba zacząć działać jak najszybciej, bo inaczej roślina zginie od żaru i nie będzie można jej ocalić. Podczas skwaru należy zatroszczyć się o 2 detale: podlewanie oraz, w razie potrzeby, przeniesienie jej w bardziej zacienione miejsce.

Jak pielęgnować hortensję w czasie letnich upałów?

Roślina zazwyczaj zaczyna więdnąć, gdy nie ma zapewnionych optymalnych warunków do wzrostu. Przeważnie chodzi tu o złe podłoże albo nieodpowiednie miejsce. Jeśli gleba jest za sucha, a stanowisko zbyt mocno nasłonecznione, to hortensja może raz-dwa zmarnieć.

Niepokojącym objawem jest brązowienie i żółknięcie liści, a potem ich opadanie. Jeśli chodzi o kwiaty, to tracą one swą pierwotną barwę i zaczynają zasychać. To już prosta droga, aby roślina na dobre zwiędła. W efekcie nawet po odejściu upałów i zawiązaniu świeżych pędów i tak nie zdążą one zdrewnieć przed nadejściem zimy i najzwyczajniej w świecie zmarzną. Takiej sadzonki nie można już przywrócić do życia.

Co zrobić, by hortensja nie przesuszyła się?

Oto 3 wskazówki, dzięki którym zabezpieczysz swoją roślinę przed zgubnym oddziaływaniem ostrych promieni słonecznych.

  1. Zadbaj o wilgotne podłoże – hortensja lubi żyzną, próchniczą i wilgotną glebę. Nie musisz jej podlewać w ciągu dnia – dostarczaj jej wody rano bądź wieczorem, a nie będzie zbyt mocno parować pod wpływem promieni słonecznych.

2. Zastosuj ściółkę – częściowo zablokuje ona parowanie wody i wstrzyma wzrost chwastów.

3. Pamiętaj też, aby nigdy nie moczyć liści rośliny – podlewaj ziemię, a nie kwiaty lub inne fragmenty hortensji. Wysoka temperatura może sprawić, że liście doznają oparzeń.

Dzięki przestrzeganiu powyższych zasad Twoje hortensje będą zdrowe i piękne przez długi okres.

Czytaj też: Kup w aptece i podlej róże. Efekt do pozazdroszczenia


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!