fot. Pixabay

Kryptowaluty były postrzegane, jako jedna z opcji, dzięki której Rosjanie – a nawet sama Federacja Rosyjska, jako państwo – mogliby uniknąć zachodnich sankcji, względnie bezpiecznie lokując w cyfrowym monetach swoje majątki. Kryptowaluty ciężko jednak pozyskać, nie kupując ich na giełdzie a potem „przelewając” do swojego „portfela”, a taka opcja zostanie niebawem usunięta przez największą giełdę kryptowalut na świecie – tylko dla Rosjan!

Jedna z największych giełd kryptowalut, Binance, zamknie dostęp do swoich usług użytkownikom z Rosji, którzy posiadają aktywa o wartości 10 tysięcy euro i więcej – przekazała „Rzeczpospolita”.

Co to oznacza w praktyce? Klienci z Rosji, posiadający na giełdowym koncie kryptowaluty o równowartości 10 000 euro lub więcej zachowają konta, możliwość wpłacania tradycyjnych walut oraz możliwość obracania kryptowalutami. Zablokowana zostanie jednak funkcja wypłaty. Co oznacza, że nie będą mogli wymienić cyfrowych aktywów z powrotem na ruble, czy też inną walutę.

Blokada będzie dotyczyła także tych kont, które obecnie nie przekraczają wartości 10 000 euro, ale choć na chwilę przekroczą ten pułap do 25 kwietnia.

„Ograniczenia nie będą dotyczyć rachunków obywateli rosyjskich zamieszkałych za granicą, a także rachunków obywateli rosyjskich, osób fizycznych i prawnych zamieszkałych na terenie Federacji Rosyjskiej, których łączna wartość nie przekracza 10 tysięcy euro” – pisze „Rzepa”.

Wszyscy użytkownicy z otwartymi kontraktami terminowymi na kryptowalutach o wartości przekraczającej 10 000 eruo na giełdzie Binance mają 90 dni na ich zamknięcie.

To już druga giełda kryptowalut, która ogranicza swoje usługi dla Rosjan

7 kwietnie – w dniu ustanowienia piątego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji – amerykańska giełda kryptowalut Coinbase uderzyła w obywateli tego kraju jeszcze mocniej, niż teraz chińska giełda Binance.

Coinbase ogłosiło wówczas rozpoczęcie procesu blokowania około 25 000 rosyjskich adresów, powiązanych z giełdą. Unia Europejska wprowadziła piąty pakiet m.in. wobec banków – VTB, Novikombank, Sovcombank, Otkritie, a także 216 osób fizycznych – oligarchów i polityków.

Wygląda na to, że Rosjanie są powoli zostają sami… ze swoim rublem.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę