Nakarm swoje siewki tą odżywką. Patent na obfite plony

siewki
fot. screen Youtube / GrowOrganic Peaceful Valley

Zastanawiasz się jak zasilić sadzonki przygotowane na rozsadę? Zrób to mądrze, aby roślin nie przekarmić – siewki są wyjątkowo wrażliwe. Zacznij nawozić je domową mieszanką. To fantastyczny patent na dużo większe zbiory.

REKLAMA

Wiosnę czuć już w powietrzu. Coraz więcej domowych ogrodników zaczyna wysiewać nasiona na rozsady. Wtedy niewielka przydomowa szklarnia staje się lokum nie tylko zalążków warzyw, ale także kwiatów i ziół. Po pewnym czasie – we właściwie oświetlonym i ciepłym miejscu – pomału wyrastają i wypuszczają świeże listki. To miły widok dla każdego ogrodnika. Przecież młode roślinki trafią później do gruntu i będą wydawać owoce lub dekorować rabaty.

Kiedy dokarmiać siewki?

Nawóz dla młodych siewek stosuj z umiarem. Zasil roślinki (zanim przeniesiesz je do gruntu) 2 razy – gdy po listkach zarodkowych zawiążą się pierwsze liście oraz 2-3 dni przed wsadzeniem ich gruntu.

Jak przyrządzić nawóz dla siewek?

Przygotuj:
-50 g sucharów (możesz przygotować je z suszonego pieczywa lub kupić gotowe sucharki w sklepie),
-ciepłą wodę,
-słoik o pojemności 1 litra.

REKLAMA

Pokrusz wypieki i przełóż je do pustego słoika – najlepiej, aby zajęły połowę jego pojemności. Po chwili wlej ciepłą wodę (niechlorowaną) – powinna zakryć pieczywo i wypełnić cały słoik. Użyj przefiltrowanej i odstanej wody. Możesz także wcześniej zagotować ją w czajniku, a później odstawić do wystudzenia. Potem przykryj słoik folią i odłóż na dobę w ciepłe miejsce. Następnie odcedź preparat.

Stosowanie nawozu z sucharów

Siewki podlej na początku wodą, a następnie podaj im domową odżywkę. Nie musisz jej uprzednio rozcieńczać. Dla pojedynczej roślinki wystarczy łyżeczka preparatu – warto „zasilać” każdą po kolei. W ten sposób na pewno nie przekarmisz siewek.

Za sprawą takiego nawozu układ korzeniowy młodych roślin właściwie się rozrośnie, a poza tym odpowiednio ukorzenią się one w ziemi. Ponadto lepiej i szybciej będą się rozwijać, a Ty uzyskasz silnie zbudowane rośliny i obfite plony.

REKLAMA

Czytaj też: Podlej tym truskawki. Sposób na gigantyczne zbioryPodziel się: