wbita zadra w palcu - pierwsza pomoc
fot. screen Youtube / Family Handyman

Lubisz pracować w ogrodzie, majstrować, a może jesteś stolarzem? Na pewno znasz to uczucie, gdy przypadkowo w opuszek palca lub inną część ciała wbije Ci się drzazga. To może przydarzyć się każdemu, o każdej porze dnia. Mały, prawie niewidoczny skrawek drewna obecny w skórze sprawia nieprzyjemny ból. Jak go usunąć? Poznaj mało popularną, ale za to bezpieczną i nieinwazyjną metodę. Dzięki niej pozbędziesz się zadry bez bólu.

Powszechne sposoby na drzazgę okazały się bezskuteczne?

Użycie pęsety lub igły jest jednym z najpopularniejszych patentów na drzazgę. Niestety, czasami kawałek tak mocno tkwi w skórze, że nie sposób go chwycić pęsetą. Niekiedy też takie starania powodują wyłącznie podrażnienie i stan zapalny, a to boli jeszcze bardziej. Jak sobie wtedy pomóc? Po prostu weź z szafki kuchennej pewien sypki produkt, a szybko zlikwidujesz dokuczliwy problem. Z tego triku korzystały nasze babcie, ale niestety dawno odszedł w niepamięć.

Jak wyjąć drzazgę? Oto prosty sposób

Do usunięcia skrawka drewna, będziesz potrzebować: sody oczyszczonej, niewielkiej ilości wody i gazy lub bandaża.

Najpierw połącz sodę z wodą, by powstała gęsta pasta, a potem nanieś ją na obszar, w którym znajduje drzazga. Zawiń to miejsce (np. palec) gazą lub bandażem i noś kompres przez kilka godzin. Soda sprawi, że skóra zmięknie, natomiast ostry skrawek zwyczajnie się z niej wyjdzie.
O ile drzazga była wbita dość głęboko i ta metoda nie powiodła się, to udaj się do lekarza. Odłamek obecny w ciele przez bardzo długi czas może doprowadzić do powstania opuchlizny i gromadzenia się ropy.

Inne sposoby na pozbycie się drzazgi

Jeśli nie masz w zasięgu ręki sody oczyszczonej, to spróbuj rozwiązać ten problem inaczej.

Posyp obszar, w którym znajduje się drzazga, solą Epsom. Ciało obce szybko samo wysunie się na powierzchnię. Pomóż sobie aplikatorem do podawania dzieciom leków (to akcesorium podobne do strzykawki dodawane do syropów na gorączkę czy kaszel). Przyłóż ten gadżet do bolącego miejsca i zaciągnij powietrze. Ostry skrawek zostanie zassany i wyjęty z ciała.

Czytaj też: Łyse i żółte placki szpecą trawnik? Posyp je tym, a znikną na dobre


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę