kran
fot. screen Youtube / come cucinare

Osad, który pojawia się na armaturze w łazience czy kuchni, wygląda bardzo nieestetycznie. Z tym problemem szamota się wiele osób w naszym kraju. Szczególnie mieszkańcy środkowej części Polski, gdzie woda zwykle jest najtwardsza. Podpowiadamy, jak domową metodą usunąć kamień na kranie. Dzięki niej wyeliminujesz problem.

Chociaż kamień sam w sobie nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, to jednak wygląda szpetnie i zwykle ogranicza rotację wody. Oznacza też, że mamy w kranie twardą wodę. To ona może przyczynić się do przesuszenia skóry, a także osłabienia i wypadania włosów. Zobacz, jak usunąć kamień z kranu i pozostałych, tego typu elementów.

Usuń kamień na kranie domowym sposobem

Aby zlikwidować kamień z kranu, potrzebujesz niewielkiej ilości octu i proszku do prania. Ten ostatni dobitnie zwiększa moc kwasu, jeśli chodzi o walkę z kamieniem. Z tych dwóch produktów zrobisz niezawodny środek odkamieniający. Połącz ocet z proszkiem w proporcji 2:1, a potem przy użyciu gąbki nałóż pastę na uporczywy osad i zacznij go czyścić. Okropne złogi zejdą bez wysiłku – nawet te najtrwalsze. Po całym zabiegu przepłucz kran i przetrzyj go lekko mokrą ściereczką.

Twarda woda. Czy można coś z nią zrobić?

Trudno jest zapobiegać twardej wodzie. Hipotetycznie trzeba ją tylko zagotować np. w czajniku, a niepożądany osad osiądzie na dnie urządzenia. Aczkolwiek ten sposób gorzej zastosować, gdy masz zamiar np. umyć owoce czy wziąć prysznic. Masz pewien wybór – możesz kupić specjalne filtry (centralne zmiękczacze wody).

Czytaj też: Żelazko pozostawia ślady na ubraniach? Potrzyj je tym, a znikną na zawsze


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!