Jak poinformował brytyjski portal express.co.uk, naukowcy z amerykańskiej NASA opracowują plan ocalenia Ziemi przed zderzeniem z „Bogiem chaosu”, czyli wielką asteroidą 99942 Apophis. Skutki kolizji mogłyby zakończyć się dla naszej planety tragicznie.

Według analizy przeprowadzonej przez naukowców asteroida ma średnicę aż 340 metrów, a odległość, w jakiej znajdzie się od Ziemi wyniesie zaledwie około 30 tys. kilometrów. Według ekspertów z NASA asteroida 99942 Apophis minie Ziemię za 10 lat, prawdopodobne jest jednak to, że w drodze powrotnej – w roku 2036 – uderzy w naszą planetę w wyniku zmiany kursu.

– Wiemy już, że bliskie spotkanie z Ziemią zmieni orbitę Apophisa. Ale nasze modele pokazują też, że zmienić może się sposób obracania się asteroidy i możliwe, że nastąpią pewne zmiany powierzchni, takie jak małe lawiny – stwierdził astronom Davide Farnocchia z należącego do NASA Centrum Near-Earth Object Studies JPL w Pasadenie.

Jednym z rozpatrywanych wariantów uniknięcia kolizji jest spowodowanie zmiany lotu asteroidy poprzez uderzenie w nią bezzałogowym statkiem kosmicznym.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę