Nasiona nie wykiełkowały? Jest na to prosty, domowy sposób

Roślina
Fot. Pixabay.com

Wiosna jest dobrym czasem na zasianie niektórych warzyw. Aby mogły odpowiednio i zdrowo rosnąć, potrzebują właściwych warunków, temperatury czy wilgotności. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy nasiona nie chcą kiełkować?

REKLAMA

Czas potrzebny na wykiełkowanie rośliny jest uzależniony od jej gatunku. Niektóre potrzebują do tego zaledwie kilku dni, a inne kilku tygodni. Niekiedy zdarza się, że nasiona nie chcą kiełkować, nawet pomimo zapewnienia im właściwych warunków do wzrostu i rozwoju.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Niektóre nasiona otoczone są twardą skorupką, która utrudnia wzrost. Do tego dochodzą warunki ich przechowywania – jeśli na przykład przez długi czas znajdowały się w chłodzie, ich późniejszy rozwój będzie znacznie utrudniony.

REKLAMA

Trik na wzrost i rozwój nasion

Sposobem na rozwój „problematycznych” nasion może być domowa mikstura. W tym celu mieszamy pół litra gorącej wody z trzema kroplami jodu i szczyptą mielonej czerwonej papryki. Taką mieszankę odstawiamy do ostudzenia, a następnie polewamy nasiona. Na koniec doniczkę można przykryć folią.

Co ciekawe, tego typu mikstura może być także wykorzystywana do podlewania gleby przed posadzeniem sadzonek. Należy tego dokonać na kilka dni przed zasianiem nasion. Dzięki temu zabiegowi będą się zdrowo rozwijać, a ich łodygi będą niezwykle mocne.

REKLAMA

Podziel się: