Natka urośnie 5x większa. Posiej pietruszkę obok tego warzywa

pietruszka - natka
fot. Pexels

Mamy początek marca. Miłośnicy ogrodnictwa już zacierają ręce, bo pracy na działce będzie teraz sporo. Przecież trzeba będzie uporządkować ogród po zimie, przekopać grządki, przyciąć drzewka owocowe czy zasiać warzywa do gruntu – o ile pogoda będzie sprzyjać. Na pewno wiele osób zamierza w tym roku posiać pietruszkę. Aby wspaniale się rozrosła i była zdrowa, potrzebuje dobrego sąsiada. Sadząc ją obok innej rośliny, doczekasz się wyjątkowo obfitych plonów.

REKLAMA

Termin siewu pietruszki do gruntu przypada na przedwiośnie, bo niestraszny jej chłód. Marzec i kwiecień to optymalny czas na wysiew aromatycznej przyprawy. Zanim jednak do tego przystąpisz, zrób porządek z rabatami. Spulchnij ziemię i połącz ją z kompostem.

Pietruszka preferuje podłoże przepuszczalne, bogate w próchnicę i substancje odżywcze. Dobrze rozwija się na ziemi o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (5,5-6,8 pH). Sadź ją na stanowisku ciepłym i słonecznym, najlepiej w miejscu, gdzie wcześniej rosły warzywa (np. ogórki). Wysiewając nasiona do gruntu, zachowaj przerwy między grządkami (ok. 10-20 cm). Głębokość siewu dla ziem torfowych i lekkich to 2-4 cm. Po zabiegu podlej pietruszkę, ale z umiarem. Oczekując na wschody, systematycznie usuwaj chwasty rosnące dookoła. W przeciwnym razie nie uzyskasz pokaźnych plonów.

REKLAMA

Pietruszka lubi towarzystwo. Jakie warzywa uprawiać w pobliżu?

Niedaleko pietruszki warto posadzić rzodkiewkę. Rozpulchni ona glebę i określi rzędy. Gdy zbiory rzodkiewki dobiegną końca, pietruszka zacznie bujnie się rozwijać. Co więcej, ta przyprawa toleruje również obecność innych, cenionych jarzyn. Warto obok niej uprawiać pomidory, warzywa cebulowe (czosnek, cebulę), fasolę czy ogórki.

Czytaj też: Przed sadzeniem czosnku i cebuli zrób 1 rzecz. Plony będą potrójne

REKLAMA

Podziel się: