Praktycznie każdy codziennie pije mleko – prosto z kartonu, w postaci kakao, dolewa go do kawy lub do innych potraw. To jeden z produktów, który każdy ma w swojej lodówce. Wiele osób, jest przekonanych o dobrych właściwościach mleka i jego pozytywnym wpływie na nasze zdrowie. Ale czy rzeczywiście tak jest? Eksperci udowodnili, że zegar biologiczny osób, które często sięgają po tłuste mleko bije szybciej.

O sprawie poinformowała Rzeczpospolita. Okazuje się, że naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga sprawdzili, czy istnieje związek między wiekiem biologicznym a spożyciem mleka. Do badania zaproszono 5 834 dorosłych Amerykanów. Prawie połowa z nich pije mleko codziennie.

Naukowcy zbadali długość telomerów każdej z osób. Telomery znajdują się na końcu ludzkiego chromosomu i zabezpieczają je przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Z wiekiem stają się one krótsze. W wyniku eksperymentu, okazało się, że osoby, które regularnie piją mleko mają krótsze telomery. Najgorzej sytuacja przedstawiała się u osób, które piją tłuste mleko.

Najlepiej w badaniu wypadły osoby, które mleka nie piją lub wybierają te 0%. Według amerykańskich naukowców ów, te osoby właśnie będą żyły dłużej o 9 lat! Należy jednak pamiętać, że mleko ma dobre właściwości. Wystarczy, że będziemy wybierać to o mniejszej ilości tłuszczu i nie będziemy spożywać go codziennie.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę