– W konsultacjach jest projekt rozporządzenia ograniczającego liczbę osób między innymi w czasie świąt, który ma zachęcić do tego, aby przy wigilijnym stole była tylko rodzina najbliższa – powiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnił, że spotkania świąteczne mają być ograniczone do 5 osób lub do domowników.

Projekt rządowy dotyczący obostrzeń w okresie świątecznym przewiduje, że do 27 grudnia zakazuje się organizowania imprez, spotkań i zebrań z wyłączeniem „imprez i spotkań do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie. Limit osób nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących”.

– Jest to formuła, która ma zachęcić Polaków do tego, żeby przy wigilijnym stole była rodzina najbliższa. Nie są to i nie będą święta takie, jakie znamy. To będą święta w reżimie sanitarnym. Dlatego zapis, który się pojawia, dotyczy ograniczenia liczby osób – wyjaśnił Andruszkiewicz.

Na pytanie dziennikarzy, czy będzie zakaz wyjazdów na święta, rzecznik resortu zdrowia nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi.

 – Na chwilę obecną w obiegu mamy te projekty rozporządzeń, o których państwo słyszeliście. Na dziś innych przepisów nie konsultujemy – skwitował.

Pomysły na prezenty świąteczne dla bliskich w 2020 roku


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę