Przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele zaczęły obowiązywać. Mamy już za sobą jedną niedzielę, gdy sklepy były pozamykane. Jak jednak informuje Polsat News nie chcą w te dni pracować inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy – do nich należy egzekwowanie wprowadzonego w życie zakazu. Swoje stanowisko przedstawili w piśmie do Głównego Inspektora Pracy.

W komunikacie Związku Zawodowego Pracowników PIP możemy przeczytać: „W naszej ocenie jest to wbrew normom prawnym”. Wg przepisów, na które się powołuje Polsat News, inspektorzy mogą pracować w niedzielę, ale tylko w szczególnych okolicznościach.

„Wyraziliśmy sprzeciw wobec systematycznego i instytucjonalnego zatrudniania naszych pracowników w niedziele – w naszej ocenie jest to wbrew normom prawnym wyrażonym w art. 58 naszej ustawy” – uważają przedstawiciele Komisji Krajowej ZZPIPP.

W piśmie skierowanym 3 marca do Głównego Inspektora Pracy czytamy również, że: „u osób pracujących w weekendy częściej występują dolegliwości bólowe, mięśniowo-szkieletowe, bezsenność i problemy psychosomatyczne”.

Kontrowersyjny zakaz handlu wszedł w życie w ostatnią niedzielę. Ustawa mówi, że dwie niedziele w miesiącu część sklepów musi być pozamykana. Przedsiębiorcom niestosującym się do nowego prawa grozi kara w wysokości nawet do 100 tys. złotych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę