piekarnik
fot. Pexels

Chcesz obniżyć zużycie prądu przez piekarnik, a przez to zaoszczędzić na rachunkach? W Twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy, które Ty możesz wydać na coś innego.

Piekarnik elektryczny nie jest sprzętem, który pobiera najwięcej energii w domu. Niemniej jednak wszystko zależy od tego, ile lat ma Twoje urządzenie, jak często z niego korzystasz i jaki ma poziom efektywności energetycznej. Pomyśl też, czy używasz piekarnika według wskazówek producenta. Sprawdź, jak obniżyć pobór mocy przez ten sprzęt.

Oblicz, ile energii zużywa piekarnik

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile kosztuje godzina pracy Twojego urządzenia, wykonaj łatwe działanie:
-moc całkowitą piekarnika (kW) * (pomnóż przez) cenę za kWh prądu (zł/kWh).

Uzyskany wynik to kwota za 60 minut pracy piekarnika (zł/h). Teraz już wiesz, jak bardzo Twój budżet obciąża przyrządzanie dań w piekarniku.

Jak obniżyć zużycie prądu przez piekarnik?

Stosując kilka metod sprawisz, że koszty, jakie wyzwala sprzęt, będą jeszcze niższe. A to niezwykle ważne, szczególnie że w mieszkaniach niemal wszyscy mamy sporo urządzeń elektronicznych. Jak zatem oszczędzać w czasie używania piekarnika?

W trakcie pieczenia staraj się nie otwierać drzwiczek. Robiąc tak, do środka sprzętu wpuszczasz zimne powietrze, które zmniejsza temperaturę. Gdy te drzwiczki zamkniesz, piekarnik musi pobrać więcej prądu, aby ponownie nagrzać się do optymalnej temperatury.

Jeżeli masz taką możliwość, to włączaj termoobieg. Wtedy ciepło zostanie jednostajnie rozprowadzone po całym urządzeniu i posiłki będą gotowe znacznie szybciej. Ponadto maszyna pobierze mniej energii.

Piec rozgrzewaj najwyżej przez 10 minut. Jeśli chcesz zaoszczędzić, to nie przekraczaj tego czasu. Ponadto odpowiednio dopasuj temperaturę pieczenia do dania. Po co ustawiać wyższą temperaturę skoro w recepturze podano niższą?

Nic się nie stanie, jeśli piekarnik wyłączysz 10-15 minut przed końcem obróbki termicznej. Panująca wewnątrz temperatura nie spadnie natychmiast, tylko pozwoli na dopieczenie produktu.Ta funkcja piekarnika pobiera najwięcej energii

Nowoczesne piekarniki mają funkcję pyrolitycznego czyszczenia. Co prawda jest ona bardzo przydatna, ale podczas uruchomienia zużywa mnóstwo energii. Wszystko przez to, że sprzęt nagrzewa się do 500ºC, a wtedy wszelki brud (skumulowany na ściankach i w zakamarkach) jest zwyczajnie zamieniany w popiół.

Czytaj też: Jak zaoszczędzić na praniu? Poznaj kilka sprawdzonych trików


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!