– Przybyłem do was w piątą rocznicę dramatycznych wydarzeń na Majdanie, w rocznicę rewolucji godności, by podziękować wszystkim Ukraińcom. Przyjechałem jako przewodniczący Rady Europejskiej, ale także jako Polak, wasz najbliższy sąsiad i serdeczny przyjaciel – powiedział Donald Tusk we wtorek w parlamencie ukraińskim.

Były premier, przemawiając po ukraińsku, nawiązał do wypowiedzi Jana Pawła II o tym, że Europa może być sprawiedliwa tylko wtedy, gdy Polska będzie jej częścią. Słowa papieża Polaka, wypowiedziane na początku polskiej drogi do zjednoczonej Europy, były powszechnie interpretowane jako poparcie dla akcesu Polski do UE. – Chcę powiedzieć tu i teraz: nie ma sprawiedliwej Europy bez niepodległej Ukrainy. Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy, a mówiąc prościej: nie ma Europy bez Ukrainy – zaznaczył Donald Tusk.

Przewodniczący Rady Europejskiej w swoim wystąpieniu poświęcił też sporo uwagi obecnej sytuacji Ukrainy. – Pragnę powtórzyć, że Europa nigdy nie uzna rosyjskiej aneksji Krymu i nie zrezygnuje z sankcji, póki Rosja nie wykona swoich zobowiązań. UE nie pogodzi się także z żadnym aktem agresji na Morzu Azowskim. Uczynię wszystko, by Unia Europejska pozostawała pod tym względem zjednoczona – zapewnił i podkreślił, że „prawdziwym Europejczykiem może się nazwać tylko to ten, kto jest solidarny z Ukrainą”.

Odnosząc się do wydarzeń sprzed pięciu lat na Majdanie Niepodległości, Tusk podziękował mieszkańcom Ukrainy za wytrwałość i niezłomność wobec agresji, z którą się spotkali i której towarzyszyła obojętność ze strony „wielu wpływowych graczy światowej sceny politycznej”. – Jesteśmy z wami i chcemy nadal wam pomagać. Właśnie tutaj chcę potwierdzić pierwsze słowa z umowy stowarzyszeniowej: Unia Europejska uznaje pragnienia europejskie Ukrainy i wita jej europejski wybór – zadeklarował szef Rady Europejskiej.

Deputowani do Rady Najwyższej wielokrotnie przerywali wystąpienie Donalda Tuska brawami, a także nagradzali owacjami na stojąco. Przemówienie byłego polskiego premiera zostało bardzo dobrze przyjęte na Ukrainie i przez część mediów określone jako „historyczne”.

https://www.facebook.com/europeancouncilpresident/videos/2193335484265499/

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat