Były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zmarł w wieku 80 lat w Szwajcarii w Bernie. Podczas swojej ostatniej drogi miał przy sobie najbliższą rodzinę – żonę oraz trzy córki. Jak podaje jego fundacja, „zmarł spokojnie w sobotę, po krótkiej chorobie”.

Kofi Annan urodził się w Ghanie w 1938 roku. W ONZ pracował już od 1962 roku, gdzie sukcesywnie piął się po szczeblach organizacji, aż doszedł na sam szczyt. Od 1997 roku do 2066 (dwie kadencje) Kofi Annan był sekretarzem generalnym ONZ. W 2012 roku został specjalnym wysłannikiem ONZ ds. Syrii.

Były sekretarz generalny przez całą swoją karierę odebrał wiele ważnych odznaczeń oraz nagród, lecz najważniejszą była niezaprzeczalnie Pokojowa Nagroda Nobla, którą otrzymał w 2001 roku.

Kofi Annan tworzył także słynny plan pokojowy, który dotyczył ONZ oraz Ligii Państw Arabskich. Plan odnosił się do zakończenia wojny w Syrii w 2011 i 2012 roku. Plan zakładał między innymi pojednanie stron konfliktu, pomoc humanitarną, ewakuację rannych oraz wycofanie ciężkiej borni z dzielnic mieszkalnych. Niestety działania nigdy nie zostały podjęte, ponieważ żadna ze stron nie respektowała reguł.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę