W mediach poinformowano o śmierci Witolda Traczyka ps. „Kamil”. Powstaniec warszawski odszedł w piątek, 8 stycznia. To smutna wiadomość dla całej Polski.

Witold Traczyk urodził się 8 lipca 1928 roku w Nowym Dworze Mazowieckim. Pomimo młodego wieku, od rozpoczęcia wojny działał w konspiracji. We wrześniu 1943 roku walczył w szeregach Armii Krajowej. Miał pseudonim „Kamil”.

Podczas Powstania Warszawskiego walczył w kompani „K-2”, batalionu „Karpaty” Pułku Baszta w dzielnicy Mokotów. Uczestniczył w batalii o Królikarnię, przejęcia gmachu szkoły przy ulicy Woronicza, obrony placówki przy ulicy Puławskiej 162 oraz natarcie na ulicę Kazimierzowską.

27 października 1944 roku trafił do niemieckiej niewoli w obozie w Skierniewicach (województwo łódzkie). Później został wywieziony w głąb Rzeszy, a następnie osadzono go w Stalagu X B Sandbostel, obozie jenieckim dla żołnierzy i podoficerów. Przebywał tam do maja 1945 roku.

W latach 60-tych zawodowo związany był z kopalnią Zofiówka. 17 listopada 2000 roku były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski, mianował Witolda Traczyka na stopień podporucznika.

Cztery lata później zdobył stopień porucznika Wojska Polskiego z rąk Ministra Obrony Narodowej, Jerzego Szmajdzińskiego. Zasłużony powstaniec warszawski zmarł 8 stycznia 2021 roku w wieku 92 lat.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna