Wyzwanie "Zniknij bez śladu". Policja ostrzega przed popularnym challenge'em
fot. Pixabay

Zaginięcia dzieci to plaga, która od pewnego czasu dotyka nasz kraj. Dzieci giną z różnych powodów. Czasem są to celowe ucieczki, ale nierzadko dochodzi także dochodzi do porwań – jak w przypadku 11-letniej Wiktorii z Sosnowca. Pogłębić przerażające zjawisko może nowy „challenge”, który pojawił się jakiś czas temu w Internecie. Wyzwanie nazywa się „zniknij bez śladu”. Policja komentuje niebezpieczne zjawisko.

„W grze chodzi o to, by pojawiło się jak najwięcej wzmianek w sieci o zaginięciu danej osoby. Ten, kto się ukrywa, robi wszystko, aby utrudnić innym poszukiwania. Nastolatkowie mogą z łatwością poradzić sobie z tą „grą”, natomiast osoby kilkuletnie narażone są na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, których są nie do końca świadome” – mówi asp. szt. Wioletta Polerowicz, cytowana przez portal „TuWroclaw.pl”.

Policjantka dodaje, że takie działanie dzieci może doprowadzić do utraty ich zdrowia lub nawet życia. Tłumaczy jednak, że zdarza się, iż nieletni są tak zafascynowani krótkim filmikiem, jaki zobaczyły w Internecie, że bez zastanowienia biorą udział w „wyzwaniu”. „Prawdopodobnie chcą w ten sposób zaimponować swoim rówieśnikom. Nie myślą wówczas o konsekwencjach i ewentualnym zagrożeniu” – podkreśla asp. szt. Polerowicz.

Nowe, niebezpieczne wyzwanie zdobywa popularność wśród młodzieży. „Zniknij bez śladu”

Funkcjonariuszka apeluje, aby rodzice zwracali uwagę na to, co dzieci robią – szczególnie w Internecie – i z kim się spotykają. Pozwala to zapobiec wielu niebezpiecznym sytuacjom. Problem w tym, że technologia i trendy wśród młodzieży zmieniają się tak szybko, że wielu rodziców z pewnością „nie nadąża” za swoimi pociechami – także w zakresie słownictwa, jakiego używają. W komunikacie policyjnym przedstawiono definicję „challenge’u”, czyli wyzwania. Takowe bardzo często są organizowane za pośrednictwem mediów społecznościowych – np. TikTok – i cieszą się dużą popularność wśród młodzieży.

„Challenge to wyzwanie, które co jakiś czas ‘wraca’ i jest głównie dedykowane dla dzieci… pojawia się w Internecie i wpływa na zachowanie różnych grup młodzieży. W sieci znaleźć można krótkie filmiki, w których osoby wykonują określone zadania, najczęściej te niebezpieczne dla życia i zdrowia. Osoby małoletnie, oglądając takie treści, inspirują się, a w konsekwencji biorą udział w tak zwanych challenge’ach” – cytuje policyjny komunikat portal „TuWroclaw.pl”.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!