– Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy informację na temat tego, że prywatne laboratorium w Krakowie potwierdziło obecność brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak stwierdził, nie jest to zaskoczeniem, gdyż „trudno przypuszczać, aby wirus występujący w różnych krajach Europy, nie był obecny w Polsce”.

Minister ujawnił, że w sprawie wykrytego w Krakowie przypadku zakażenia koronawirusem szybko udało się ustalić, że zakażoną była 42-letnia kobieta, a zakażenie stwierdzono u niej 23 grudnia.

– To była osoba z Wielkiej Brytanii, która gościła w domu, i została izolowana. Po zakończeniu izolacji wyjechała do Wielkiej Brytanii, a osoba, z którą spędzała święta wyjechała do Austrii – mówił Niedzielski i dodał, że jest prawdopodobne, iż ta odmiana wirusa występuje też poza Małopolską, w innych miejscach kraju.

Wariant Covid-19 wykryty w Wielkiej Brytanii obejmuje mutację, która zwiększa zakaźność wirusa nawet o 70 proc. w stosunku do dotychczas dominującego wariantu. Mutacja ma być odpowiedzialna za gwałtowny wzrost liczby zakażeń w Irlandii i Wielkiej Brytanii w ostatnich tygodniach.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę