Polak porównał polski i niemiecki cmentarz! Wszystkich świętych
fot. TikTok | @hondziarz855

Niemieckie groby lepsze od Polskich!? Nagranie Polaka, który pokazał, jak wyglądają niemieckie cmentarze, wywołało w naszym kraju prawdziwą burzę! Autor porównał tamtejsze miejsca pochówku do polskich i boleśnie podsumował na rzecz grobów za Odrą. Jego zdaniem Niemcy podchodzą do pochówki bliskich lepiej – przekazał „Super Express”. „Zobaczcie sobie sami: jedna płyta, jeden lampion, kwiatki. W porównaniu z Polską, to u nas to jest – według mnie – tragedia” – ocenia Polak w nagraniu.

Wielu Polaków mieszka w Niemczech i wielu widzi, jakie są różnice pomiędzy naszym podejściem, a tamtejszym. Także w temacie, który jest obecnie na czasie – w kwestii cmentarzy. Do sieci trafiło wideo, które nagrał polski emigrant, mieszkający za Odrą. W filmie nie kryje zachwytu niemieckim podejściem do pochówku bliskich. Chodzi o minimalizm, który widać na niemieckich cmentarzach – skromność i umiar, z jakim przystrajane są nagrobki. Za razem skrytykował obraz polskich cmentarzy. Zdaniem autora filmu Polacy mają tendencje do przesady w tej kwestii.

„Dzisiaj wam pokażę, jak jest pięknie – według mnie – na niemieckim cmentarzu. Zobaczcie sobie, ile oni mają tu przestrzeni, zieleni. To jest coś pięknego. Zobaczcie sobie sami: jedna płyta, jeden lampion, kwiatki” – komentuje autor filmiku. Dodał, że – w porównaniu z Polską – „to u nas to jest tragedia”.

„Mnie się u nas nie podoba. U nas jest tak tyle wszystkiego nawalone pomników, zniczy, kwiatów” – zwrócił uwagę.

Powinniśmy obchodzić Wszystkich Świętych jak Niemcy? Tam minimalizm, u nas „rewia mody”

Autor filmiku podsumował także polski „styl” obchodzenia święta Wszystkich Świętych. Jego zdaniem na polskich cmentarzach panuje w tym dniu „rewia mody”. Odbiera to jako działanie na pokaz. „My jako Polacy przesadzamy z tym wszystkim. (…) Pamięć tu świadczy o wszystkim” – ocenił autor nagrania, opublikowanego na TikToku.

Zdania internautów były podzielone. „Każdy robi jak chce to jest każdego sprawa. Co mnie obchodzą Niemcy. Im się podoba u Nas. Każdy ma swoje upodobania” – komentował internauta pod filmikiem.

„Ja jestem raz w tygodniu na cmentarzu u moich rodziców, kwiaty mają zawsze. Ja mam taka potrzebę, nie robię nic na pokaz. Nieważne w czym chodzę, ważne, ze jestem” – napisała inna użytkowniczka TikToka.

Inni podzielali poglądy autora. Jedna z internautek napisała: „Dokładnie, zmarłych ma się w sercu, a nie pokazówka na cmentarzu. Mi się też podoba w Niemczech, chodzę tam często do męża”.

@hondziarz855

♬ dźwięk oryginalny – Hondziarz855


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!