Kolejnego niezwykłego odkrycia dokonali w piątek archeolodzy na terenie wykopalisk we włoskich Pompejach zniszczonych w 79 roku naszej ery po wybuchu Wezuwiusza.

Przed tygodniem w nowym miejscu, w którym prowadzone są obecnie wykopaliska, znaleziono szkielet mężczyzny w wieku około 35 lat. Zaskoczony przez erupcję wulkanu nie zdążył uciec, gdyż kulał. Przy ofierze znaleziono też woreczek z monetami.

Najnowszym sensacyjnym odkryciem są doskonale zachowane hasła wyborcze zapisane na kamiennych płytach znajdujących się na murach pompejańskich domów. Jednym z nich jest czarno-czerwony napis po łacinie o treści: „Proszę was, wybierzcie Elvio Sabino, budowniczego godnego państwa, dobrego człowieka”. Stiuk, na którym znajduje się hasło, został pomalowany na biało, by – jak uważają naukowcy – przykryć poprzednie napisy.

Na drugiej z odkrytych inskrypcji można odczytać imię i nazwisko budowniczego z pompejańskiego rodu Albucii.

Stan odnalezionych napisów naukowcy ocenili jako doskonały.

Nowy włoski minister ds. dziedzictwa kulturowego Alberto Bonisoli podkreślił w piątek, że rząd będzie przywiązywał wielką wagę do dziedzictwa kulturowego kraju. Uznał jednocześnie Pompeje za jeden z jego klejnotów. – Naszym obowiązkiem jest zachowanie i ochrona tego dziedzictwa – powiedział.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna