Podczas prac, które trwają w śródmiejskim parku w Bydgoszczy i mają na celu przebudowę tego miejsca, dokonano sensacyjnego odkrycia – pod ziemią znajduje się nekropolia, gdzie wciąż pochowanych może być nawet 80 tys. ciał.

Park w Bydgoszczy miał zostać całkowicie przebudowany, ponieważ miały tam być wybudowane zbiorniki retencyjne. Podczas prowadzonych badań okazało się, że pod ziemią znajdują się ciała, jednak na powierzchni nie było żadnych śladów nagrobków.

– Zmarli leżą w warstwach. Mogę ostrożnie przyjąć, że na terenie całego cmentarza jest około 80 tysięcy szkieletów. Olbrzymia liczba, wiem o tym, ale tak mówią badania – mówi archeolog Robert Grochowski.  

Z dostępnych informacji wynika, że przed drugą wojną światową, w miejscu gdzie obecnie znajduje się park, był cmentarz ewangelicki, który mógł funkcjonować już nawet w XVII w.
Cmentarz został zlikwidowany w latach 50. dokumenty mówią, że ciała, które tam spoczywają, miały być ekshumowane. Jednak, jak się okazuje, został zlikwidowany tylko mur i nagrobki. Obecnie władze miasta wstrzymały prace związane z przebudową parku, a prezydent Bydgoszczy powołał specjalny zespół, który ma rozwiązać problem.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna