REKLAMA

Rosja
Fot. Zlatti71 / Twitter

Od kilku lat w Polsce morsowanie zyskuje na popularności, ale w Rosji hartowanie zaczyna się już od najmłodszych lat. Do sieci trafiło nagranie z jednego z przedszkoli, na którym widać, jak dzieci w samej bieliźnie są polewane zimną wodą.

REKLAMA

Nietypowa metoda na hartowanie dzieci jest stosowana w wielu rosyjskich przedszkolach od lat. Precedens polega na tym, że grupa przedszkolaków wychodzi na zewnątrz w samych kąpielówkach, po czym przedszkolanki oblewają je zimną wodą.

Choć całość wygląda nieprzyjemnie, zabieg ten ma na celu zahartowanie i wzmocnienie odporności dzieci, a zgodę na to wydają ich rodzice. Na taką metodę zdecydowano się między innymi w jednej z placówek w Krasnojarsku.

REKLAMA

Co istotne, uczestnictwo w takiej metodzie hartowanie nie jest obowiązkowa. Dzieci, które wyjdą na zewnątrz, muszą uprzednio się do tego stosownie przygotować, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym.

Rytuał zaczyna się od pobytu w saunie i ćwiczeń gimnastycznych. Dopiero później najmłodsi wychodzą na zewnątrz i są polewani zimną wodą. Po kilku sekundach przedszkolaki wracają do budynku, wycierają się i ubierają.

REKLAMA

REKLAMA