W niedzielę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała kraje Europy do zaostrzenia kontroli. Wszystko przez pojawienie się nowej mutacji koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Poza tym krajem zakażenia nowym wariantem SARS-CoV-2 wykryto m.in. w Holandii i Danii.

WHO zaleca swoim członkom zwiększenie możliwości sekwencjonowania wirusa, zanim będzie więcej wiadomo o zagrożeniu stwarzanym przez ten nowy wariant – powiedział AFP rzecznik europejskiego oddziału WHO.

O pojawieniu się w Wielkiej Brytanii nowej odmiany wirusa SARS-CoV-2 powiadomił 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Poinformował, że w danych pojawiło się ponad 6 tys. zakażeń nową mutacją, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Minister zaznaczył, że wykryty wirus rozprzestrzenia się jeszcze szybciej niż ten dotychczasowy.

Hancock dodał jednak, że „w tym momencie nic nie wskazuje, by ten wariant powodował większe prawdopodobieństwo poważnego przebiegu choroby. A najnowsze wskazania kliniczne mówią, że jest bardzo mało prawdopodobne, aby ta mutacja nie zareagowała na szczepionkę”.

WHO informuje, że dziewięć zakażeń nową odmianą koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki także w Australii i Holandii.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!