Jak informuje redakcja Faktu osoby po czterdziestce prawdopodobnie wkrótce będą mogły przechodzić badania profilaktyczne. Program badań będzie obowiązywał jeszcze w tym roku. Szczegółowe założenia wkrótce przedstawi Ministerstwo Zdrowia.

Majsterstwo zdrowia ma przedstawić szczegóły programu badań profilaktycznych dla osób po czterdziestym roku życia. Program ma wejść w życie pod koniec 2020 roku. Jakie są jego założenia?
Każdy Polak po czterdzieste pracujący na etacie, raz na pięć lat ma przechodzić badania profilaktyczne zlecone przez pracodawcę. Jeśli ich wyniki nie będą dobre, wtedy lekarz zleci kolejne badania, na przykład EKG, USG jamy brzusznej, poziom PSA i test FIT. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, będą mogły zrobić badania w przychodni POZ bezpłatnie i bez skierowania.

Badania będą dobrowolne i skierowane do grupy ponad 11 milionów Polaków. Resort zdrowia, liczy, że w ten sposób Polacy będą częściej się badać, by wcześniej wykryć choroby. Do tej pory programy profilaktyczne nie cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Co obejmie pakiet badań podstawowych? Jak informuje redakcja Faktu będzie to: morfologia, badania biochemiczne krwi, pomiar tętna i ciśnienia tętniczego, określenie współczynnika masy ciała, badanie lekarskie, ocena czynników ryzyka chorób układu krążenia, onkologicznych lub cukrzycy.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę