Już 21 października Polacy udadzą się do urn wyborczych, aby spełnić swój obywatelski obowiązek i zagłosować w wyborach samorządowych. Na posiedzeniu Państwowej Komisji Wyborczej zdecydowała ona, że karta do głosowania w tegorocznych wyborach będzie mieć formę płachty. W związku z nowelizacją Kodeksu wyborczego karta będzie o wiele mniejsza niż ta sprzed nowelizacji.

Kodeks wyborczy zmienił zasadę liczby kandydatów – kiedyś można było zgłaszać dwa razy tyle kandydatów, ile jest mandatów. Teraz można zgłaszać tylu kandydatów, ile jest mandatów plus dwa. W związku z tym karty będą mniejsze, będą miały rozmiar od A4 do A2, więc nie będą tak wielkie, jak pierwotnie przewidywana A0, która była ogromną płachtą – informował szef PKW.

W ocenie Hermelińskiego – szefa PKW – taka płachta do głosowania, zadrukowana tylko z jednej strony, będzie dużo wygodniejsza dla wyborcy, ale także i dla komisji wyborczych, które szybciej policzą głosy. – W związku z tym będzie też mniejsza możliwość fałszowania, gdyby ktoś, nie daj Boże, chciał tam jakieś znaczki dostawiać, fałszować. Mamy nadzieję, że takich sytuacji nie będzie w ogóle – mówił szef PKW.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę