Nowe święto w kalendarzu. Co z dniem wolnym?

Od jakiegoś czasu posłowie dyskutowali nad włączeniem do kalendarza nowego państwowego święta. Oficjalnie uznano 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski, ale nie będzie to równoznaczne z dniem wolnym od pracy.

Głosowanie dotyczące zmian w kalendarzu zostało poparte zdecydowaną większością głosów. Nowy akt prawny został poparty przez 279 z nich, przeciwnych było 125, natomiast swojego zdania nie wyraziło 14. To powoduje, że możliwe było wprowadzenie nowego święta państwowego.

Czytaj także:  Karczewski: PiS pracuje dla dobra Polaków

Uzasadnienie projektu dokładnie wyjaśnia, jaki był jego cel. Zakłada on zmuszenie obywateli do refleksji i wywieszenia flag narodowych, ale jednocześnie nie powoduje kolejnego w roku dnia wolnego od pracy. Dodatkowo autorzy podkreślają, że nowe święto nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji prawnych.

Dodatkowo w uzasadnieniu projektu można wyczytać, że „w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski”.

Czytaj także:  Wojciech Pszoniak nie żyje. Wybitny artysta miał 78 lat

Pół roku temu swoje trzy grosze do tej sprawy dołożyła opozycja, która zaproponowała zmiany w preambule do ustawy. Ich zamiarem była zmiana daty święta – zamiast 14, miał to być 15 kwietnia, ale spotkało się to z odmową ze strony posłów. Projekt ustawy w następnym kroku trafi do Senatu, natomiast ostatnim etapem będzie podjęcie go przez prezydenta.

Czytaj także:  Koszulka Legii jako wycieraczka na poznańskim komisariacie!