Nowe święto w kalendarzu. Co z dniem wolnym?

REKLAMA

Od jakiegoś czasu posłowie dyskutowali nad włączeniem do kalendarza nowego państwowego święta. Oficjalnie uznano 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski, ale nie będzie to równoznaczne z dniem wolnym od pracy.

Głosowanie dotyczące zmian w kalendarzu zostało poparte zdecydowaną większością głosów. Nowy akt prawny został poparty przez 279 z nich, przeciwnych było 125, natomiast swojego zdania nie wyraziło 14. To powoduje, że możliwe było wprowadzenie nowego święta państwowego.

Uzasadnienie projektu dokładnie wyjaśnia, jaki był jego cel. Zakłada on zmuszenie obywateli do refleksji i wywieszenia flag narodowych, ale jednocześnie nie powoduje kolejnego w roku dnia wolnego od pracy. Dodatkowo autorzy podkreślają, że nowe święto nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji prawnych.

REKLAMA

Dodatkowo w uzasadnieniu projektu można wyczytać, że „w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, o jutro naszych dzieci, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski”.

Pół roku temu swoje trzy grosze do tej sprawy dołożyła opozycja, która zaproponowała zmiany w preambule do ustawy. Ich zamiarem była zmiana daty święta – zamiast 14, miał to być 15 kwietnia, ale spotkało się to z odmową ze strony posłów. Projekt ustawy w następnym kroku trafi do Senatu, natomiast ostatnim etapem będzie podjęcie go przez prezydenta.

Podziel się: