Obajtek kupił kolejne działki na Pomorzu. Niedaleko ma powstać elektrownia atomowa

Paliwo po 10 złotych? Obajtek stwierdził, że ceny utrzymają się w listopadzie
fot. Szczecinianka00 | CC BY-SA 4.0

Dziennikarz Radia ZET ustalił, że prezes Orlenu Daniel Obajtek kupił nowe działki na Pomorzu, w niedalekiej okolicy od miejsca, w którym zaplanowano budowę elektrowni atomowej. Cała sprawa jest nieco bardziej złożona.

REKLAMA

W sierpniu tego roku Obajtek kupił dwie działki o łącznej powierzchni około 16 hektarów w miejscowości Borkowo Lęborskie w gminie Choczewo. Dziennikarz Radia ZET ustalił, że prawa pierwokupu ziemi należało do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które jednak nie skorzystało z tej opcji.

Rzeczniczka centrali KOWR wyjaśniła, że taka decyzja została podjęta z powodu faktu, że „na terenie Gminy występuje słaby lub średni popyt na tego rodzaju grunty”. Dodatkową przesłanką był fakt, że „nabywca posiada już nieruchomości rolne sąsiadujące z przedmiotowymi nieruchomościami i stanowią one funkcjonalną całość gospodarczą”.

REKLAMA

Działki kupione przez prezesa Orlenu są położone w odległości około 17 kilometrów od lokalizacji przyszłej elektrowni atomowej. Ma ona powstać w obszarze miejscowości Kopalino – Lubiatowo.

– To jest moja prywatna sprawa. Nie są one związane z żadną elektrownią atomową, nawet nie są w otoczeniu elektrowni atomowej. Nie łammy podstawowej zasady prywatności. Mam prawo w tym kraju coś kupić. Nie widzę w tym nic strasznego ani złego – mówił Obajtek, pytany przez Radio ZET o zakup nowych działek na Pomorzu.

Udostępnij: