Fot. ilustr. Picjumbo.com/Public Domain

Wydział ds. Cyfryzacji KPRM poinformował w specjalnym komunikacie, że od poniedziałku w aplikacji mobilnej mObywatel dostępny jest Unijny Certyfikat COVID (UCC), który umożliwi swobodne przemieszczanie się w krajach Unii Europejskiej. Aby pobrać dokument, który zastąpił dostępne do tej pory krajowe zaświadczenie o szczepieniu, konieczne jest posiadanie najnowszej wersji programu.

Z komunikatu wynika, że UCC w aplikacji mObywatel będzie działał również w trybie offline, czyli bez dostępu telefonu do internetu. Równolegle certyfikat dostępny będzie także w aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP, przeznaczonej na telefony komórkowe wersji Internetowego Konta Pacjenta.

UCC będą mogły pobrać osoby, które zostały już w pełni zaszczepione, a więc przyjęły jednorazową dawkę szczepionki Johnson & Johnson lub dwie dawki preparatów Astra Zeneca, Pfizer lub Moderna. W przypadku osób zaszczepionych certyfikat będzie ważny przez 365 dni, licząc od 14 dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki.

Zaświadczenie będzie również dostępne do pobrania dla osób, które miały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. W tym wypadku okres ważności UCC będzie wynosił 48 godzin. Z kolei w przypadku ozdrowieńców certyfikat będzie ważny od 11 dnia od uzyskania pozytywnego testu PCR do 180 dni po upływie tej daty.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę