W wieku 79 lat zmarła legendarna piosenkarka Ewa Demarczyk. Artystka znana z takich utworów jak „Tomaszów”, „Grande Valse Brillante”, „Czarne anioły”, „Takie masz oczy zielone” czy „Karuzela z madonnami”. W latach 60. była jedną z czołowych postaci krakowskiej Piwnicy pod Baranami.

„Zmarła wczoraj w swoim mieszkaniu. 16 stycznia skończyłaby 80 lat. Kilku pokoleniom prezentowała to, co w piosence najszlachetniejsze, najbardziej wartościowe. Nie zostawiła po sobie zbyt wielu nagrań, ale – same perły”, napisał na Facebooku krakowski dziennikarz i krytyk Wacław Krupiński. „One będą z nami przypominając o fenomenie Ewy Demarczyk. O jej spotkaniu z Zygmuntem Koniecznym, z Andrzejem Zaryckim”, dodał.

„Odeszła Największa. Żegnaj Ewo”, napisano z kolei na oficjalnej stronie Piwnicy pod Baranami.

Demarczyk pochodziła z Krakowa, ukończyła Średnią Szkołę Muzyczną w klasie Fortepianu. W czasie występów w Piwnicy pod Baranami nawiązała współpracę z wybitnym kompozytorem Zygmuntem Koniecznym. Jej album „Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego” przeszedł do historii polskiej muzyki.

W 1963 roku zadebiutowała w Opolu na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej. Po odejściu z krakowskiego kabaretu w 1972 roku kontynuowała karierę solową. Występowała również za granicami kraju, w tym w Austrii, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Stanach Zjednoczonych.

W 2010 roku Demarczyk otrzymała nagrodę Fryderyka za całokształt twórczości.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę