Każdy w pewnym wieku, marzy o tym aby pozbyć się zmarszczek. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie odkryli czynnik transkrypcyjny, który jest w stanie aktywować tryb regeneracji skóry. O co w tym wszystkich chodzi?

Odkrycie naukowców zostało przetestowane na myszach. Prawdopodobnie podobny czynnik występuje u ludzi. Jeżeli wyniki badania okażą się prawdziwe, to oznacza prawdziwą rewolucję. Będą wtedy możliwe ulepszone zabiegi kosmetyczne i regeneracyjne! To pozwoli na skuteczne pozbywanie się zmarszczek i blizn.

Jak informuje redakcja Spider’s web czynnik transkrypcyjny o nazwie Lef1, jest w stanie aktywować wybrane geny w kodzie DNA. Lef1 związany był z fibroblastami brodawkowymi, które rozwijają komórki w brodawkowatej skórze właściwej – warstwie skóry tuż pod powierzchnią, która nadaje jej odpowiednie napięcie i młodzieńczy wygląd, który z czasem ustępuje coraz to nowszym zmarszczkom.

Ten czynnik pozostaje wyłączony w tkance dorosłej myszy, ale można go aktywować. Wtedy komórki skóry u dorosłych myszy są w stanie regenerować się o wiele skuteczniej niż normalnie. Rany, po których normalnie zostałyby blizny, znikały bez śladu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę