W wodach Zatoki Meksykańskiej dokonano nowego odkrycia. Wszystko za sprawą naukowców z Tulane University. Odkrycie dotyczy 14-centymetrowego rekina, którego nazwano American Pocket Shark, co można tłumaczyć jako Amerykański Rekin Kieszonkowy.

Rekin wydziela płyn bioluminescencyjny. Wykorzystuje go do przyciągnięcia swoich zdobyczy. Ustalono, że płyn ten może być wydzielany z maleńkiej kieszonki, która znajduje się w pobliżu przednich płetw. Ofiara zachęcona blaskiem, z własnej woli zbliża się do rekina.

– Fakt, że tylko jeden rekin kieszonkowy został kiedykolwiek zgłoszony w Zatoce Meksykańskiej i że jest to nowy gatunek, podkreśla, jak niewiele wiemy o Zatoce – zwłaszcza jej głębszych wodach – i ile dodatkowych nowych gatunków z tych wód czeka na odkrycie – powiedział profesor Henry Bart, dyrektor Instytutu Badań Różnorodności Biologicznej w Tulane University.

Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna szacuje, że aż 90% zwierząt żyjących na otwartych wodach jest bioluminescencyjnych. Badania dotyczące tych zwierząt SA jednak znikome.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę