W jaskiniach w wąwozie Creswell Crags odkryto tzw. „wrota do piekła”. To wyryte w skale symbole okultystyczne i dziwacznych ostrzeżeń.

Jak udowadniają ostatnie badania, znalezione symbole nie pochodzą z czasów wiktoriańskich i nie są aktem wandalizmu. Maja pochodzić z czasów, gdy na porządku dziennym była wiara w okultyzm i czary. Odkryte znalezisko to największa w Wielkiej Brytanii koncentracja znaków apotropaicznych.

Napisy i symbole wyryte w jaskiniach odkryli Hayley Clark i Ed Waters. Znalezisko uznaje się za przełomowe. Najczęściej pojawiającym się symbolem w odkrytych rycinach jest „VV” – podwójne „v”, które odnosi się do Maryi Dziewicy. Występują też diagonalne linie, prostokąty i labirynty. Według badaczy mają one służyć „chwytaniu zła w pułapkę”.

– To przełomowe odkrycie. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy takiego nagromadzenia wykonanych w średniowieczu symboli. Pozwolą nam one jeszcze lepiej zbadać zamierzchłe czasy. Creswell Crags już wcześniej nas zaskakiwało, ale najnowsze znalezisko, tym razem nie z czasów paleolitycznych, rzuca nowe światło na kulturę wieków średnich – powiedział znawca brytyjskiego folkloru profesor Ronald Hutton.

Creswell Crags zostało zamknięte na jakiś czas dla odwiedzających. Takie polecenie wydał Paul Baker, zarządzający wąwozem. – Znaczenie tego odkrycia jest bezprecedensowe. Fakt, że 11 tysięcy lat po ozdobieniu jaskiń przez naszych przodków z czasów epoki lodowcowej, żyjący w średniowieczu wrócili tam dokończyć dzieła, jest nie do przecenienia – powiedział.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę