odkurzacz
fot. Pixabay

Odkurzacz pozwala utrzymać dom w czystości. Ale co, gdy nasze urządzenie brzydko pachnie? Skąd się bierze swąd z odkurzacza? Pokażemy wam, jak go zneutralizować.

Co jest przyczyną przykrego zapachu z odkurzacza?

Sprzęt ten może wytwarzać rozmaite zapachy. Zazwyczaj czuć w nim stęchliznę (z powodu starego, zatkanego filtra albo nagromadzonego brudu w pojemniku) lub woń podobną do wymiocin (odkurzanie resztek jedzenia, które potem gniją). Jeśli natomiast odkurzacz wydziela swąd podobny do palącej się gumy lub spalenizny, prawdopodobnie trzeba wymienić w nim jakiś element.

Jak działa odkurzacz?

Urządzenie po prostu zasysa powietrze, więc potrafi też zassać brud. Powietrze, które dostaje się do środka, jest filtrowane na mniejsze drobinki kurzu. Potem przefiltrowane powietrze znów opuszcza maszynę. Jeżeli w jakimś miejscu w tym urządzeniu znajduje się coś, co śmierdzi, zostanie to rozprzestrzenione przez odprowadzane powietrze.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z odkurzacza?

Aby zneutralizować uciążliwy zapach, warto zastosować sodę oczyszczoną. Środek ten sprawdzi się niemal zawsze, o ile sprzęt nie jest zupełnie zatkany i nie wymaga kompleksowego czyszczenia. W takiej sytuacji sama soda sobie nie poradzi i trzeba będzie zasięgnąć bardziej radykalnych metod.

Aczkolwiek w większości przypadków wystarczy jedynie uruchomić odkurzacz w standardowym trybie i „zassać” sodę oczyszczoną rozsypaną na podłodze (wystarczy 1 opakowanie). Soda dzięki swojej zdumiewającej mocy powinna uporać się drobnoustrojami i zarazkami obecnymi w odkurzaczu. Równocześnie mu nie zaszkodzi. Soda po wessaniu przez rurę powinna spędzić wewnątrz urządzenia co najmniej kilka godzin.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę