Odżywka za 0 zł dla siewek pomidorów. Podlewaj, jeśli słabo wyglądają

sadzonki pomidorów
fot. screen Youtube / Balkon Oase

Twoje sadzonki pomidorów czy papryki mają już pewnie spore rozmiary. Dorodne i zdrowe prędzej przyjmą się w ziemi docelowej, a ich korzenie mocniej się rozrosną. Ponadto będą mniej podatne na szkodniki i choroby. Dobrze dobrany nawóz wzmocni młode siewki. Przygotujesz go samodzielnie w domu z resztek, które z reguły wyrzucasz na śmietnik.

REKLAMA

Obierki po ziemniakach odżywią sadzonki pomidorów. Zrób z nich nawóz

Żywieniowcy od lat przekonują, że to właśnie w ziemniaczanych skórkach znajduje się maksymalna ilość soli mineralnych i witamin. Z tej przyczyny lepiej nie odbierać warzyw przed gotowaniem. Jeśli jednak nie chcesz jeść kartofli w mundurkach, to po obraniu skórki zachowaj. Przydadzą się do zrobienia eko-nawozu wspomagającego kondycję młodych roślin.

Obierki są źródłem jodu, selenu, cynku, chromu, fluoru i miedzi. Z kolei tuż pod skórką są obecne witaminy z grupy B i kwas askorbinowy. Odżywką z odpadków można podlewać siewki, m.in. pomidorów. Dostaną zastrzyk energii i będą prężniej rosły. Natomiast ich korzenie i łodygi staną się mocniejsze i grubsze.

REKLAMA

Naturalny kompost przygotujesz w kilka minut, ze skórek z 2-3 kartofli. Będą ci potrzebne także 2 litry ciepłej wody. Zanim rośliny wylądują w gruncie, wcześniej zasil je takim nawozem.

Przygotowanie ekologicznego nawozu z obierek ziemniaków

Najpierw obierki wrzuć do garnka i zalej wodą, gotuj wszystko przez kwadrans, a potem ostudź. Po tym czasie przecedź mieszankę przez sito. Odżywką podlewaj sadzonki raz na 10 dni. Efekty takiej kuracji są bardzo korzystne. Aplikowanie nawozu jest ważne szczególnie teraz, gdy roślinki nie rosną jeszcze w gruncie.

REKLAMA

Czytaj też: Sieję tylko tę odmianę marchwi. Duża, słodka i nie kumuluje azotanów

Podziel się: