maliny na krzaku
fot. Pixabay

W Polsce amatorów malin nie brakuje. Szczególnie cenimy sobie swojskie, ekologiczne owoce, które mają wyjątkowy smak i zapach. Ich uprawa wymaga jednak od ogrodników odrobiny poświęcenia. Okazuje się właściwa pielęgnacja krzaczków w sierpniu może pomóc nam uzyskać bogatsze plony.

Dlaczego warto przycinać maliny?

Jeżeli krzaczki są mocno zagęszczone, mają sporo przylegających pędów czy zniszczonych liści, to owoce nie będą się dobrze wykształcać. Zresztą podobnie jest z pomidorami.

Zabiegi w drugiej połowie lata zależą głównie od odmiany malin. Dwuletnie wydają owoce latem, jednoroczne – wczesną jesienią. Jak umiejętnie przycinać maliny?

Letnie odmiany malin przycinaj przy samej glebie – u podstawy rośliny. Najlepiej zostaw jedynie 5-7 dorodnych pędów. Zabieg wykonuj przy pomocy ostrego sekatora (czytaj: jak naostrzyć sekator?) i staraj się omijać nieuszkodzone, mocne pędy, a także owoce.

Jak pielęgnować maliny w sierpniu? Kilka wskazówek

Zimą warto powtórnie przyciąć maliny. Najlepiej skrócić czubki roślin na wysokości 15 cm nad podpórkami (warto przywiązać maliny do tyczek i drutów, aby monitorować ich rozwój). Dzięki temu na łodyżkach pojawią się nowe pędy.

Rzadki krzak więcej energii przekaże na zawiązanie świeżych owoców, a o to nam właśnie chodzi. Roślina będzie także zabezpieczona przed wieloma chorobami. Druga połowa lata to najlepszy moment na przeprowadzenie cięcia.

Czytaj też: Zastosuj ten trik już w sierpniu. Krzak będzie uginać się od papryki


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę